Nursing

Musteaţă Maria – profesoară de igien

Saviţchi Cornelia-profesoară de BȘN

Obiectivul major

Formarea competențelor specifice la disciplinele catedrei prin aplicarea strategiilor didactice activizatoare,valorificarea studiului independent ghidat ,utilizarea TIC.

,,Evaluarea-componenta esenţială a procesului instructiv-educativ”

Zilele Catedrei „Nursing”

Conferința științifică cu genericul ”Fitoterapia sistemului digestiv”

La data de 27 noiembrie 2017, în cadrul decadei catedrei de Nursing a fost organizată conferința științifică cu genericul ”Fitoterapia sistemului digestiv” de către elevii grupei AM 25, profesor Musteață Aliona.  Elevii au pregătit prezentări PPT cu privire la acțiunea plantelor asupra diferitor segmente ale tractului digestiv și au îmbogățit videoteca catedrei cu filmulețe despre plante medicinale uzuale.

Conferința dată a urmărit formarea la elevi a unor competențe specific ca:

• Identificareea noțiunii de fitoterapie;
  • Enumerarea principiilor de utilizare a plantelor medicinale în afecțiunile sistemului digestive;
  • Identificarea indicațiilor și contraindicațiilor în folosirea plantelor medicinale.

22-24 noiembrie 2017

La data de 23.11.2017 a fost prezentată lecția-model la tema: ,,Termometria”, în grupa AM-27, de profesoara de BȘN Tatiana Topadă, grad didactic I

Zilele Catedrei „Nursing”

14-18 noiembrie 2016

Lecţia practică model „Injecţia intradermică”

Pe data de 16 noiembrie s-a desfăşurat lecţia practică model în grupa AM 23 la tema „Administrarea medicamentelor pe cale parenterală. „Injecţia intradermică” organizată de profesoara de Bazele Ştiinţei Nursing cu tehnici de îngrijire, Musteaţă Aliona. Activitatea a avut ca  obiective: definirea noţiunii de administrare parenterală, avantajele şi dezavantajele, dar şi formarea unor abilităţi specifice: cunoaşterea tehnicii de administrare a injecţiei intradermice, scop, pregătirea necesarului, aspirarea soluţiei medicamentoase din fiolă şi flacon.

Conferinţa ştiinţifică „Stresul”

În cadrul zilelor catedrei de Nursing profesoara Musteaţă Aliona împreună cu elevii grupei AM 23 au organizat  şi desfăşurat conferinţa ştiinţifică cu genericul „Stresul”. Au fost prezentate diverse informaţii despre tipurile de stres, cauzele generatoare de stres, efectele teribile ale stresului cronic asupra organismului, dar şi metode de prevenire a stresului. De asemeni au fost pregătite secvenţe video despre managementul stresului şi metode de relaxare aplicate în cazul identificării situaţiei de stres.

Master-Class  „Alimentaţia funcţională”

În aceiaşi perioadă a fost organizat Master-Class la iniţiativa profesoarei de Nursing, Brăilă Oxana, cu genericul „Alimentaţia funcţională”. În cadrul evenimentului nutriţioniştii au prezentat informaţii despre alimentaţia corectă, iar participanţii au avut posibilitatea de a fi testaţi, primind în final recomandari de la specialişti.

Concurs „Măsurile de asigurare a mediului  securizant pentru bolnav”

În data de 16.11.16  a fost desfăşurat   CONCURSUL  la  B.Ş.N.  în grupa AM-27,profesor Tatiana Topadă.

Subiectul: Măsurile de asigurare a mediului  securizant pentru bolnav.

Obiectivul general: Evaluarea competenţelor formate în cadrul orelor de Bazele Ştiinţei Nursing pe compartimentul: Măsuri de asiguarare a mediului securizant pentu pacient.

Lecţia model ” Injecţia subcutanată”

Profesor: Topada Tatiana

Data: 15.XI.2016

Disciplina: Bazele Ştiinţei Nursing cu tehnici de îngrijire I

Subiectul: Injecţia subcutanată

Tipul lecţiei: De formare a abilităţilor practice

Grupa: AM-25

Competenţe specifice:  –  Utilizarea  tehnicilor actuale de asistare a pacientului, administrarea medicamentelor subcutanat.

Decada catedrei ,,Disciplini fundamentale”

16 – 27 noiembrie 2015

În cadrul decadei s-au desfăşurat un şir de activităţi.

La data de 19 noiembrie 2015, Topadă Tatiana – profesoară de BŞN, împreună cu elevii din grupa AM- 27,  au prezentat o lecţie-model cu tema ,,Injecţia intramusculară”.

Competenţa : Utilizarea tehnicilor actuale de asistare a pacientului – administarea medicamentelor.

Concursul tematic  „Ţinta Zero

La data de  23.11.2015  Bezman Natalia –  profesoară de Bacteriologie, virusologie şi parazitologie medicală, medic epidemiolog al CSPR Cahul,  împreună cu AO „Pas cu pas” Regiunea Sud, Centrul Sănătate Publică Raional Cahul au organizat concursul tematic „Ţinta Zero” cu participarea studenților  din Colegiu.

La activitate au fost prezenţi Ciobanu S. – director AO „Pas cu pas” Regiunea Sud, Grosu D. – asistenta medicului în educaţie pentru sănătate din cadrul CSPR Cahul. Aceştia au evidenţiat rolul promovării modului sănătos de viaţă şi a cunoştinţelor în domeniul de profilaxie a infecţiei HIV/SIDA,  sensibilizarea societăţii medicale în direcţia diminuării stigmei, discriminării şi asigurării principiului de confidenţialitate în sănătate.
IMG_4137IMG_4156

IMG_4135

La finele concursului  Bădănău Sergiu – Directorul Colegiul de Medicină Cahul, a felicitat şi mulţumit studenţilor pentru participare.

Cei mai activi participanţi la concurs au fost menţionaţi cu diplome din partea conducerii CSPR Cahul şi ONG „Pas cu pas” Regiunea Sud.

IMG_4168              IMG_4164